Kalıcı Yöntemler

Kalıcı Yöntemler

A) Tüp Ligasyonu:

Tüp ligasyonu kalıcı kadın korunma yöntemidir. Sterilazyon olarak da adlandırılır. Her iki tüp bağlandığı için sperm ile yumurta tüp içinde karşılaşamazlar.

Tüp ligasyonu laparaskopi ile ya da açık ameliyat şeklinde yapılır. Laparaskopi veya mini laparatomi ile yapıldığında aynı gün eve gidilebilir.

Tüp ligasyonunda başarısızxlık şansı 200 de 1 ile 1000 de 1 oranlarında değişmektedir.

Geriye dönüşü olmayan bir yöntemdir. Tüp açılma ameliyatları yapılsa bile başarı olukça düşük.

B) Vazektomi:

Tüp ligasyonu kalıcı erkek korunma yöntemidir. Erkek sterilazyon olarak da adlandırılır.

Sperm testislerde üretilir, vas deferens (tüp) ile yukarı iletilir ve semen ile karışır. Vasektomi (tüp bağlama) yapılınca spermler semne içine karışamaz. Böylece sperm ile yumurta karşılaşma ihtimali olmaz. Vazektomi sonrası gebelik ihtimali 200 de 1 in altındadır.

Vazektomi muayenehane şartlarında bile yapılabilir. İşlem sonrası biraz ağrı ve kızarıklık olur. Birkaç gün içinde işe dönülebilir. Ağrı kesiciye çok fazla ihtiyaç duyulmaz. 2-3 gün içinde ilişkiye girilebilir ancak 8-10 gün boyunca gebelik ihtimali olduğu için bu süre boyunca başka şekilde de korunulması gerekir.

Vazektomi sonrası ereksiyon ve boşalmada hiçbir değişiklik olmaz. Erkeklik hormonların da değişme olmaz. Cinsel istek ve kapasitede değişiklik olmaz. Sadece doğal yollarla baba olunamaz.
Vazektomi sonrası ameliyatla tüpleri açtırmak mümkün olsada başarı şansı çok yüksek değildir. İşlem sonrası en önemli komplikasyon enfeksiyondur. Birkaç hafta testisler de ağrı olabilir.

Etiketler: