Erken Gebelik Bulguları

Erken Gebelik İmplantasyon (Yerleşme) Kanaması

Gebeliğin en erken bulgularından biridir. Oluşan embriyo rahim içine yerleşirken ilişkiden 6-12 gün sonra lekelenme tarzında yada biraz daha fazla kanama olabilir. Bazı kadınlarda kanama ile birlikte kramp tarzında ağrı olabilir.

Erken Gebelik Adet Gecikmesi

Kadınlardaki adet gecikmesinin en sık sebebi gebeliktir. Gebe kalınca bir sonraki adet olmayacaktır. Ancak implantasyon kanaması beklenen adet civarında olacağı için adet kanaması ile karışabilir. Bu dönemdeki kanamadan dolayı gebelikten şüphelenilmez. Bir sonraki adet dönemi de gecikince gebelik yaşı beklenenden bir adet dönemi kadar fazla çıkar. Bu durum halk arasında ‘‘üzerine görme” olarak adlandırılır. Dikkat edilecek nokta bu kanama adet kanaması kadar fazla ve yoğun değildir.

Erken Gebelik Göğüslerde Şişlik ve Hassasiyet

İlişkiden sonra 1-2 hafta içinde başlayabilir. Gebe kadın göğüsteki şişlik ve hassasiyet değişikliğin farkına varabilir.

Erken Gebelik Yorgunluk ve Bitkinlik

Bazı gebelerde ilk haftadan itibaren yorgunluk ve bitkinlik ortaya çıkabilmekte. Çoğunlukla da 10-12. haftalarda sona ermektedir. Bulantı ve Kusma: Gebeliğin en sık bulguları olup genellikle 5-8. haftalarda ortaya çıkar ve 10-12. haftalarda  azalır ve kaybolur. Bu şikayet daha çok sabahları olduğu için sabah hastalığı da (morning sickness) denir. Bulantı ve kusma stres, seyahat ve e bazı yiyeceklerle (yüksek protein ve yağ içerikli) artar. Şikayetleri azaltmak için yüksek karbonhidrat içerikli (ekmek, makarna, muz) yiyecekleri azar ve sık olarak tüketmek gerekir. Eğer kusma çok fazla ise hastanede tedavi planlanmalıdır.

Erken Gebelik Bel ağrısı

Erken dönemde ortaya çıkan bir bulgu olmasına rağmen gebelik ilerledikçe artar.

Erken Gebelik Baş ağrısı

Hormonlardaki ani yükseliş erken dönemde baş ağrısına neden olabilir.

Erken Gebelik Sık idrara çıkma

8-10 haftada idrar sıklığında artış olur.

Erken Gebelik Göğüs Ucu Koyulaşması

Meme ucu derisinde gebelikte koyulaşma olur.

Erken Gebelik Yeme İsteği veya Yemekten Nefret Etme

Bazı gebelerde yiyeceklere aşırı düşkünlük olurken bazı gebelerde bir gurup yiyeceklerden hoşlanmama durumu oluşmakta ve 9 ay boyunca devam etmektedir.