HPV ve Kondylom

HPV ve Kondylom

Kondylom (genital siğil) HPV (human papilloma virüs) enfeksiyonu ile oluşur. Dünyadaki en yaygın cinsel yolla bulaşan hastalıktır. Çoğu insan ömrü buyunca HPV mikrobu ile karşılaşır ancak çoğu kimse herhanagi bir bulgu ve belirti olmadığı için farkına varmaz ve herhangi bir tedaviye gerek olmaz.

HPV bulaştıktan sonra kişinin immün direncine göre taşıyıcı, hasta ya da immün (aşılı gibi) olur. Taşıyıcı olanlarda kendine bir zararı olmaz ancak başkalarına bulaştırabilir. İmmün olanlar kimseye bulaştırmaz ancak hasta olanlar da hem kendilerinde sorun olur hem de bulaştırırlar.

Hpv nin 100 den fazla çeşidi vardır. Bunların bazı tipleri genital bölgede enfeksiyon oluşturur. Bu enfeksiyon sonucunda kondilomlar (siğil) oluşur ya da o bölgede kanser oluşur.
Rahim ağzı kanserlerinin en önemli sebebi HPV dir. Ayrıca vulva, penis, anüs ve boğazda da kondylom ve kanser gelişebilir.

HPV den korunmanın en iyi yolu aşıdır. Ülkemizde henüz aşı programına dehil edilmedi. 12-13 yaşında cinsel hayat başlamdan aşıları tamamlamak en ideal zamandır. Ama yaptırmamış olanlar cinsel hayat başlasıktan sonra da yaptırabilir.

Kondylom Tedavisi:

Birçok çeşidi vardır. Çok küçük olup gözle zor görünenler olabileceği gibi genital bölgenin büyük bölümünü de kaplayabilirler. Çok nadiren küçük lezyonlar kendiliğinden kaybolabilir.
• Antiviral krem,
• Koterizasyon
• Sıvı nitrojen ile dondurma (krioterapi)
• Diatermi (ısı tedavisi)
• Cerrahi

Serviks (rahim ağzı) etkilendiğinde tedavisi ihmal edilmemeli ve kanser oluşumu takip özenle yapılmalı.

Etiketler: