Bariyer Yöntemleri

Bariyer Yöntemleri

A) Kondom:

Kondom erkek korunma yöntemidir. Gebelik yanında cinsel yolla bulşaşan hastalıklardan da korur. HIV virüsü kondomdan geçmez. Klamidya, gonere, sifiliz ve herpes mikroplarının bulaşmasını engeller.

Koruma oranı %98. Ancak yanlış kullanımlardan dolayı bir kadını bir yıl içinde gebe kalma ihtimali %15.

Kondomun ilişkide yırtılma nedenleri; yanlış takma, uygun ölçüde kullanmama, yeteri kadar ıslaklığın olmaması, yanlış kayganlaştırıcı kullanılması, zamanı geçmiş kondom kullanımı. Kondom yırtılmasında ek olarak ertesi gün hapı kullanmak gerekir.

B) Diyafram

Diyafram kadının kullanacağı bir koruma yöntemidir. İlşki öncesi vajen içine rahim ağzını kapatacak şekilde yerleştirilir. Spermicid ile birlikte kullanımı etkinliğini arttırır. Böylece spermin rahim içine girişi engellenir. İlişki sonrası en az 6 saat yerinde kalması gerekir.

Diyaframın farklı boyutları vardır. Rahima ağzına uygun diyaframın seçilmesi gerekir. Uygun diyafram ilişki sırasında hissedilmez ve rahatsızlık vermez.

Diyafram kullananlarda gebe kalma riski % 10 lara kadar çıkmakta. Sadece ilişki sırasında kullanılması, hormon içermemesi, yan etkisinin az olması ve adet döngüsü ile etkisinin olmaması kullanan için iyi yönleri. Sıkıntıları ise her ilişkide yeniden kullanılması, bazı kadınlarda vajende rahatsızlık hissi vermesi ve alerjik reaksiyon gelişmesi ve cinsel yolla bulaşan hastalıklardan korumaması sayılabilir.

Etiketler: